Registrace Přihlásit se
Měníme název na StarkFaktura.cz Více informací...

Povinné údaje na faktuře

Krásný den,
vítejte u článku, ve kterém si specifikujeme údaje, které by měla obsahovat faktura pro neplátce DPH a daňový doklad pro plátce DPH.

Neplátce DPH

Jestliže jste neplátce DPH, klientům vystavujete faktury. Faktura musí obsahovat jméno/název firmy, sídlo/místo podnikání a IČO.

Pokud máte Vaši činnost zapsanou v obchodním rejstříku, do faktury uveďte také tento zápis a spisovou značku. Pokud nejste zapsáni v obchodním rejstříku, ale v jiné evidenci (např. v živnostenském rejstříku), měl by tam být i tento údaj zaznamenán.

Výše popsané náležitosti jsou stanoveny v § 13a v Obchodním zákoníku.

Faktura by měla dále obsahovat datum vystavení/splatnosti, předmět (zboží či službu), částku a způsob úhrady. Pro Vaši přehlednost nezapomeňte na pořadové číslo dokladu.

Na faktuře vždy uveďte, že jste neplátce DPH, aby si byl klient vědom, jak má k dokladu přistupovat.

Plátce DPH

V případě, že jste plátce DPH, vystavujete daňový doklad (název může být i Faktura – daňový doklad, nikoliv jen faktura).

Daňový doklad musí obsahovat údaje o dodavateli, odběrateli, DIČ, rozsah a předmět, den vystavení, den uskutečnění plnění, cenu bez daně, základ daně, sazbu daně a výši daně. Pořadové číslo daňového dokladu je také důležitým údajem.

Náležitosti daňového dokladu jsou uvedeny v § 29 v Zákoně o DPH č. 235/2004 Sb.

Věřím, že Vám tento článek poskytl užitečný přehled o obsahové stránce faktur a daňových dokladů.

Veru Pařízková

Autor: Veru Pařízková

Veru pracuje na pozici Produktového specialisty helpdesku v České spořitelně. Ve volném čase se věnuje blogování a točení videí na YouTube. Na blogu StarkFaktura.cz Vám přináší novinky ze světa fakturace.

Komentáře


Pro přidání komentáře se prosím přihlašte.
Přihlášení
Nemáte účet? Registrujte se.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace