Registrace Přihlásit se
Měníme název na StarkFaktura.cz Více informací...

2018 Fakturace do zahraničí

Krásný den,
článek povinné údaje na faktuře se řadí k prvním článkům, které jsem na blogu vytvořila. Přemýšlela jsem, že spoustu z Vás může fakturovat také do zahraničí, proto si myslím, že Vám tento článek může přinést užitečné informace.

Informace jsou obecné a určitě doporučuji konkrétní případy řešit se svým účetním nebo daňovým poradcem, protože problematika fakturace do zahraničí nemusí být lehká záležitost.

Při fakturaci zohledněte:

1. Jazyk

Jestliže budete vystavovat faktury do zahraničí je dobré formulář přizpůsobit jazyku daného státu. Zahraniční zákazníci tak formuláři ihned porozumí.

2. Měnu a měnový kurz

Stejně jako jazyk, tak i měnu je dobré zákazníkovi přizpůsobit. Pro přepočet na domácí měnu, využijte měnový kurz. Nejčastěji se využívá devizový kurz České národní banky ke dni uskutečnění zdanitelného plnění (pro plátce DPH) a ke dni vystavení (pro neplátce DPH). DPH vyčíslete jak v českých korunách, tak v cizí měně.

3. Údaje pro mezinárodní platební styk

V rámci mezinárodního platebního styku využijete IBAN, BIC nebo SWIFT.

IBAN (International Bank Account Number) představuje formát čísla účtu, který je stanovený mezinárodní normou ISO 13616. Konkrétní podoby vytváří banka, která účet vede. IBAN může obsahovat číslice, písmena, kód země a jeho maximální délka je stanovena na 30 znaků.

BIC (Business Identification Code) identifikuje banku v mezinárodním platebním styku na základě normy ISO 9362 a skládá se z 8 nebo z 11 znaků.

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je řízený systém pro dálkový přenos dat mezi bankami a dalšími institucemi. Každá banka má svůj jedinečný kód.

4. Daň

Jestliže jste neplátci DPH a poskytnete svoji službu nebo zboží do jiné členské země plátci daně, tak získáváte status identifikované osoby. Registrace k identifikované osobě by měla proběhnout do 15 dní. V případě, že služby či zboží do zahraničí poskytujete, uvádíte údaje do daňové přiznání a také do souhrnného hlášení. Zdaňovací období pro identifikované osoby je 1 měsíc. U tuzemského plnění zůstáváte neplátcem, v rámci přeshraničního plnění jste plátcem.

Ke zrušení registrace identifikované osoby dojde v případě, že přestanete podnikat a nebo Vám za posledních 6 měsíců nevznikla povinnost přiznat daň z dodání zboží nebo služeb.

Jestliže dodáváte zboží neplátcům DPH a překročíte limit pro registraci v dané zemi, zaregistrujte se k DPH.

Veru Pařízková

Autor: Veru Pařízková

Veru pracuje na pozici Produktového specialisty helpdesku v České spořitelně. Ve volném čase se věnuje blogování a točení videí na YouTube. Na blogu StarkFaktura.cz Vám přináší novinky ze světa fakturace.

Komentáře


Pro přidání komentáře se prosím přihlašte.
Přihlášení
Nemáte účet? Registrujte se.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace