Registrace Přihlásit se
Měníme název na StarkFaktura.cz Více informací...

Daňová evidence

Hezký den,
také stále přemýšlíte, jaký je rozdíl mezi daňovou evidencí a podvojným účetnictvím? V tomto článku si definujeme daňovou evidenci, kterou vymezuje Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů a v příštím článku se můžete těšit na informace o podvojném účetnictví.

Jestliže jste subjekt, který není vymezen jako účetní jednotka podle Zákona o účetnictví č. 563/1991 Sb., tak je tu pro Vás daňová evidence. Daňovou evidenci upravuje § 7b.

Daňová evidence slouží pro stanovení základu daně a daně z příjmů. Zahrnuje údaje o příjmech, výdajích, majetku a dluzích. Daňovou evidenci archivujte za všechna zdaňovací období, pro která ještě neuplynula lhůta pro stanovení daně.

Příjmy a výdaje zaznamenávejte do peněžního deníku, do kterého budete zapisovat všechny peněžní hotovostní i bezhotovostní operace.

Jestliže potřebujete evidovat také majetek a závazky, využijete:

  • knihu pohledávek,
  • knihu závazků,
  • skladní karty zásob,
  • karty dlouhodobého majetku,
  • inventární karty,
  • pokladní knihu,
  • knihu jízd,
  • mzdové listy.

Ocenění majetku je popsáno v § 7b.

Jakmile budete vést příjmy, budete je rozlišovat na příjmy které vstupují/nevstupují do základu daně. Výdaje rozlišujeme daňově uznatelné a neuznatelné. Níže v tabulce je uvedeno pár příkladů.

Příjmy vstupující do daně Příjmy nevstupující do daně Daňově uznatelné výdaje Daňově neuznatelné výdaje
prodej zboží DPH nákup zboží DPH
prodej služeb přijaté úvěry mzdy splátky úvěru
osobní peněžní vklady pojistné osobní potřeba
provozní režie dary

Těšíme se na Vás u příštího článku, který bude věnován podvojnému účetnictví.

Veru Pařízková

Autor: Veru Pařízková

Veru pracuje na pozici Produktového specialisty helpdesku v České spořitelně. Ve volném čase se věnuje blogování a točení videí na YouTube. Na blogu StarkFaktura.cz Vám přináší novinky ze světa fakturace.

Komentáře


Pro přidání komentáře se prosím přihlašte.
Přihlášení
Nemáte účet? Registrujte se.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace