Registrace Přihlásit se
Měníme název na StarkFaktura.cz Více informací...

Co je zálohová faktura

Hezký den,
osobně si myslím, že v případech kdy se chcete vyhnout nezaplacení faktury nebo chcete po odběrateli zálohu, tak je výhodné použít zálohovou fakturu. A právě proto si v dnešním článku zálohovou fakturu specifikujeme.

Zálohová faktura je dokument, na základě kterého se platí dohodnutá částka předem. Není to ani účetní ani daňový doklad, nenajdete tedy tuto fakturu popsanou v zákoně. Zálohovou fakturu neevidujete v účetnictví ani v daňové evidenci, proto si tyto faktury evidujte odděleně.

Jestliže se domluvíte se zákazníkem na záloze nebo platbě předem, tak na zálohovou fakturu uveďte číslo účtu, variabilní symbol, částku a údaje o odběrateli/dodavateli. Jakmile Vám zákazník zaplatí, vystavíte fakturu.

Tipy na vystavení zálohové faktury:

  • protože zatím nedošlo k poskytnutí služby/výrobku, neuvádějte nic konkrétního, stačí uvést v zálohové faktuře obecný popis,
  • uveďte, že se jedná o nedaňový doklad,
  • uveďte datum vystavení a datum splatnosti zálohové faktury,
  • evidujte si samostatnou (operativní) číselnou evidenci,
  • jestliže jste plátce DPH, nerozdělujte částku na základ a daň (tyto údaje uvedete až po provedení platby na ostré faktuře).

V praxi bude fakturace vypadat následovně:

  1. vystavíte zálohovou fakturu, která slouží jen jako podklad k platbě,
  2. odběrateli poskytnete zálohový daňový doklad v případě, že již platbu přijmete, zaúčtujete ji a odvedete DPH,
  3. vystavíte zákazníkovi fakturu.

Jakmile obdržíte na základě zálohové faktury platbu nebo nastane datum uskutečnění zdanitelného plnění (záleží, které datum nastane dříve), tak nejpozději do 15 dnů zašlete zákazníkovi fakturu/daňový doklad.

Veru Pařízková

Autor: Veru Pařízková

Veru pracuje na pozici Produktového specialisty helpdesku v České spořitelně. Ve volném čase se věnuje blogování a točení videí na YouTube. Na blogu StarkFaktura.cz Vám přináší novinky ze světa fakturace.

Komentáře


Pro přidání komentáře se prosím přihlašte.
Přihlášení
Nemáte účet? Registrujte se.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace