Registrace Přihlásit se
Měníme název na StarkFaktura.cz Více informací...

Co je potřeba pro začátek podnikání

Krásný den,
láká Vás život podnikatele a nevíte, které kroky je třeba učinit? V tomto článku si vše potřebné rozebereme. Nápad, cíl, plán, motto, místo k podnikání a dobrý tým je prvním krokem k úspěchu. K podnikání jsou však potřeba i administrativní záležitosti.

Na začátku si rozmyslete, v jakém oboru se chcete orientovat. Určíme si, zda pro svoji činnost budete živnostenské oprávnění potřebovat. Běžné výdělečné činnosti jsou řízeny živnostenským zákonem, avšak jsou vymezeny obory, které pod zákon nespadají (umělecké činnosti, zemědělské činnosti,…). Živnosti dělíme na koncesované a ohlašovací.

Koncesované živnosti se provádějí na základě koncese a je nutné povolení (např. taxislužby, prodej pyrotechniky, …).

Mezi ohlašovací živnosti patří živnost volná (nepotřebujete žádné speciální povolení) a činnost vázaná a řemeslná, u které je potřeba odborná způsobilost a někdy povolení např. od České národní banky nebo od Ministerstva financí.

Pokud se rozhodnete podnikat, můžete vystupovat jako fyzická osoba – OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) nebo jako právnická osoba (s. r. o., a. s., k. s., v. o. s.).

Jak získat oprávnění?

Na určeném živnostenském odboru nebo na Centrálním registračním místě můžete o oprávnění zažádat. Vyplníte Jednotný registrační formulář, kde uvedete jméno, příjmení, bydliště, místo podnikání, předmět podnikání, začátek podnikání, IČO, místo provozovny. Formulář umožňuje zvolit možnost, že se o zahájení Vaší činnosti dozví také finanční úřad, úřad práce, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zdravotní pojišťovna a Vy už na tyto instituce nemusíte chodit zvlášť, jak tomu bylo dříve.

Jaké budou Vaše povinnosti?

Pokud začnete podnikat, přebíráte na sebe povinnost odvádět daně, zdravotní a sociální pojištění. Je dobré si taky zařídit Váš podnikatelský účet – na trhu máte spoustu možností u bank.

U odvodů pojistného je třeba rozlišit, zda Vaše činnost bude hlavní nebo vedlejší. V případě činnosti hlavní, kdy budete podnikat na plný úvazek, budete odvádět pojištění alespoň v minimální výši. Pokud máte zaměstnání, studujete nebo jste na mateřské a k tomu podnikáte, tak se jedná o činnost vedlejší, tedy pojistné se již za Vás do systému odvádí a Vy budete platit snížené pojistné.

Zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2018

Minimální měsíční částka pro odvod u hlavní činnosti je 2024 Kč, u vedlejší činnosti se minimálně v 1. roce zálohy odvádět nemusí.

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2018

Minimální měsíční částka pro odvod u hlavní činnosti je 2 189 Kč, u vedlejší činnosti je částka 876 Kč.

Každý rok se vyplňuje Přehled pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ, na základě kterého se mohou výše záloh upravovat.

Daně

Co se týče daní, máte na výběr z daňové evidence a paušálních výdajů. Daňová evidence je výhodná z hlediska uplatnění daňové slevy na manželku či na dítě a spočívá v uplatňování výdajů podle skutečnosti. U paušálních výdajů stačí evidence vlastních vystavených faktur.

Poplatky

Za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání zaplatíte 1000 Kč. Za další ohlášení živnosti zaplatíte 500 Kč. Přijetí žádosti o koncesi do vstupu živnostenského podnikání stojí 1000 Kč. Za další přijetí žádosti o koncesi či změnu rozhodnutí o udělení koncese zaplatíte 500 Kč. Poplatek za vydání výpisu z živnostenského rejstříku po provedení změny činí 100 Kč. Pokud budete žádost podávat na kontaktním místě, zaplatíte 50 Kč.

Přeji Vám, aby jste našli v životě obor podnikání, který Vás bude naplňovat a přinese Vám do života spoustu zkušeností.

Veru Pařízková

Autor: Veru Pařízková

Veru pracuje na pozici Produktového specialisty helpdesku v České spořitelně. Ve volném čase se věnuje blogování a točení videí na YouTube. Na blogu StarkFaktura.cz Vám přináší novinky ze světa fakturace.

Komentáře


Pro přidání komentáře se prosím přihlašte.
Přihlášení
Nemáte účet? Registrujte se.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace