Registrace Přihlásit se
Měníme název na StarkFaktura.cz Více informací...

[2018] Archivace faktur

ARCHIVACE FAKTUR

Hezký den,
jestliže faktury vystavujete, napadla Vás jistě otázka, jak doklady uchovávat. V tomto článku se dozvíte informace, které se archivace týkají. Záleží jestli jste plátcem DPH nebo neplátcem DPH. Doporučujeme však evidovat všechny doklady, kde máte údaje, které uvádíte ve svém daňovém přiznání. Důkladná archivace dokladů Vám zaručí kvalitní a úplné informace o Vašem podnikání.

Neplátce DPH

V případě, že jste neplátce DPH, Vaší povinností je uchovávat veškeré doklady, které máte v daňové evidenci po celou dobu, kdy Vám může být doměřena daň z příjmů. Až tři roky ode dne, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňové přiznání, Vám může správce daně vyměřit daň. Jestliže se prodlouží datum zahájení daňové kontroly, prodlužuje se i lhůta na vyměření/doměření daně. Lhůta se může prodloužit pokud v posledních 12 měsících před uplynutím lhůty dojde např. k dodatečnému daňovému přiznání.

Plátce DPH

Uchování daňových dokladů stanovuje Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Jestliže jste osoba, která má povinnost odvádět daň a vystavujete daňový doklad za uskutečněná plnění nebo máte sídlo nebo provozovnu v tuzemsku, která je plátcem nebo identifikovanou osobou a jde o daňové doklady za všechna plnění, tak máte povinnost daňové doklady archivovat. Tyto doklady uchováváte po dobu 10 let od konce zdaňovacího období, ve kterém se plnění uskutečnilo. Jestliže máte provozovnu nebo sídlo v tuzemsku, také v tuzemsku doklady uchováváte (jestliže by místo v tuzemsku nebylo, máte povinnost tuto informaci oznámit správci daně). Pokud budete archivovat doklady v cizím jazyce, správce daně si může vyžádat českou verzi.

Daňový doklad také můžete uchovávat elektronicky, převádět ho z papírové formy do elektronické a naopak. Důležité je, aby data byla stále věrohodná a nebyla porušena kvalita. V případě, že byste uchovávali data na dálkovém přístupu, je třeba správci daně přístup k dokladům zajistit.

Mějte se moc krásně a určitě nám dejte vědět, jak se Vám články líbí.

Veru Pařízková

Autor: Veru Pařízková

Veru pracuje na pozici Produktového specialisty helpdesku v České spořitelně. Ve volném čase se věnuje blogování a točení videí na YouTube. Na blogu StarkFaktura.cz Vám přináší novinky ze světa fakturace.

Komentáře


Pro přidání komentáře se prosím přihlašte.
Přihlášení
Nemáte účet? Registrujte se.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace